Detailed Notes on odklejanie siatkówki

Operacja ma na celu przywrócenie siatkówki do jej prawidłowej pozycji na tylnej ścianie gałki ocznej, co jest niezbędne do zachowania funkcji widzenia.

Ważną informacją dla lekarza uzyskiwaną podczas badań, jest obecność na dnie oka nieregularnego pęcherzyka. Kontrolowane jest również ciało szkliste oka, czy znajdują się w nim złogi barwnikowe.

Po operacji, jeśli w oku został umieszczony pęcherzyk gazu, trzeba ściśle przestrzegać publishępowania pooperacyjnego jakie zaleci lekarz. Należy przez kilka dni utrzymywać głowę w określonej przez doktora pozycji. Chodzi o to, by pęcherzyk naciskał na właściwą część siatkówki. W tym czasie w polu widzenia zauważalna będzie czarna plama. Należy też unikać ruchów powodujących wstrząs dla oka oraz czytania i patrzenia przez okno podczas jazdy samochodem lub pociągiem.

Odwarstwienie siatkówki może mieć związek z rozwojem innych chorób w organizmie. Ryzyko zaburzeń w spójności błon wewnątrz gałki ocznej są wywoływane przez:

Zalecenia lekarza w przypadku leczenia odwarstwienia siatkówki, to przede wszystkim jednostajna pozycja i brak wytężania wzroku.

Przyczyny odwarstwienia siatkówek mogą być różnorodne, ale najczęściej wynikają z challengeów z ciała szklistego, które z wiekiem może ulegać kurczeniu.

Często jednak rozwarstwienie siatkówki przebiega bezobjawowo, co sprawia, że regularne badania okulistyczne są kluczowe w wczesnym wykryciu tego schorzenia.

Odklejenie siatkówki wymaga specjalistycznego leczenia. Przypadki niepowikłane krwotokiem, odwarstwieniem siatkówki czy obecnością zrostów pociągających siatkówkę leczy się często za pomocą lasera.

 Wszystkie trzy warstwy przylegają do siebie, a zarówno warstwa zewnętrzna, jak i wewnętrzna są w dużym stopniu zależne od bogatego zaopatrzenia warstwy środkowej w tlen i składniki odżywcze.

Oko to bardzo ważny narząd, bez którego trudno jest funkcjonować. Warto też website zwrócić uwagę na jego budowę, a szczególnie na funkcje, jakie pełni siatkówka. W końcu to właśnie ona odpowiada za odbieranie bodźców wzrokowych.

Wewnętrzna błona graniczna styka się z ciałem szklistym, galaretowatą substancją wypełniającą tylny odcinek gałki ocznej. Siatkówka ma własne ukrwienie pochodzące z tętnicy siatkówkowej, która odżywia warstwy wewnętrzne. Jednak zewnętrzne warstwy siatkówki polegają na wysoce unaczynionej naczyniówce (środkowa warstwa oka) w zakresie dopływu krwi.

powstrzymywać się od obciążającej aktywności fizycznej (czas określa lekarz), pozostawać (czasem) w określonej przez lekarza pozycji przez pewien czas, regularnie wykonywać badania kontrolne, pamiętać o przyjmowaniu leków według zaleceń lekarza. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Siatkówka jest cienką, przezroczystą błoną, która wyściela wnętrze gałki ocznej. Odpowiada za przemianę promieni światła w impulsy nerwowe, które następnie trafiają do mózgu. To w tym miejscu tworzone są obrazy o najwyższej rozdzielczości. 

Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *